Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowicach

Bezpieczny Przedszkolak

Utworzono dnia 29.06.2017

Bezpieczny Przedszkolak

 

            Pod patronatem Wójt Gminy Dąbrowice -Doroty Dąbrowskiej, na przełomie maja i czerwca 2017 roku,  w Przedszkolu Gminnym odbyły się kompleksowe działania profilaktyczne pod hasłem "Bezpieczny Przedszkolak"

            W działania te  zaangażowali się:

  • Magdalena Tworus - Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
  • Katarzyna Banasiak - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowicach, Pedagog, Specjalista d/s Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Profilaktyki Uzależnień,
  • Monika Ojrzanowska - Pedagog w Zespole Szkół w Dąbrowicach,
  • Katarzyna Kasztelan - Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego,
  • Jacek Czerniawski - Starszy Aspirant z Wydziału Ruchu Drogowego z Powiatowej Komendy Policji W Kutnie.

            Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka. Już od najmłodszych lat dzieci wprowadzane są w świat wartości dotyczących bezpieczeństwa. Edukacja związana z bezpieczeństwem jest fundamentalnym prawem socjalnym dziecka zagwarantowanym przez Konwencję o Prawach Dziecka. Podejmując zadania edukacyjne i profilaktyczne ku bezpieczeństwu dziecka, ważne jest zapoznanie dzieci ze sposobem radzenia sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu, wzbudzenie czujności w celu zapobiegania ewentualnym zagrożeniom. Niezmiernie potrzebne jest także wyposażenie dzieci w wiedzę, umiejętności i nawyki bezpiecznego postępowania w życiu codziennym.

            Kampanię "Bezpieczny Przedszkolak" rozpoczęła Katarzyna Banasiak- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowicach zajęciami edukacyjno-profilaktycznymi pod hasłem "Obcy nie tylko w bajkach". Celem zajęć było  wyposażenie dziecka w umiejętność  chronienia informacji o sobie i swoich bliskich przed postronnymi osobami. Dzieci dowiedziały się jak reagować w sytuacjach zagrożenia, gdzie należy szukać pomocy i do kogo o pomoc się zwrócić.  Celem zajęć  było także uświadomienie dzieciom, że pewne sytuacje, które  z pozoru są niewinne, wymagają od niego stanowczych, asertywnych  zachowań.

            Kolejnym etapem Kampanii "Bezpieczny Przedszkolak" było spotkanie ze Starszym Aspirantem Policji Komendy Powiatowej w Kutnie Jackiem Czerniawskim, pod hasłem "Jestem bezpieczny". Celem spotkania było zapoznanie dzieci  z zasadami uczestnictwa w ruchu drogowym, wyuczenie u nich prawidłowych postaw sprzyjających unikaniu różnego typu zagrożeń w przedszkolu, domu i na świeżym powietrzu. Dzieci dowiedziały się jak właściwie reagować, aby uniknąć pogryzienia przez psa.

             Kampanię zakończył spacer przedszkolaków w kamizelkach odblaskowych ufundowanych przez Gminę Dąbrowice w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki
i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w roku 2017. Podczas spaceru dzieci utrwaliły sobie elementarne zasady uczestnictwa w ruchu drogowym.

            Kampania "Bezpieczny Przedszkolak" przeprowadzona na terenie Gminy Dąbrowice wyposażyła  dzieci w odpowiednią wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, a także prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Dzieci  utrwaliły sobie numery alarmowe, dowiedziały się, jak udzielać pierwszej pomocy, jak unikać sytuacji niebezpiecznych w kontaktach z ludźmi, zwierzętami, roślinami, urządzeniami elektrycznymi, środkami chemicznymi i lekarstwami.

            Dzięki takim przedsięwzięciom wiedza naszych pociech z zakresu ich bezpieczeństwa wzrasta, a my dorośli będziemy pewni, że w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu nasze dzieci zareagują prawidłowo.


 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2018
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny