Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowicach

Bezpieczny Przedszkolak

Utworzono dnia 29.06.2017

Bezpieczny Przedszkolak

 

            Pod patronatem Wójt Gminy Dąbrowice -Doroty Dąbrowskiej, na przełomie maja i czerwca 2017 roku,  w Przedszkolu Gminnym odbyły się kompleksowe działania profilaktyczne pod hasłem "Bezpieczny Przedszkolak"

            W działania te  zaangażowali się:

  • Magdalena Tworus - Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
  • Katarzyna Banasiak - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowicach, Pedagog, Specjalista d/s Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Profilaktyki Uzależnień,
  • Monika Ojrzanowska - Pedagog w Zespole Szkół w Dąbrowicach,
  • Katarzyna Kasztelan - Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego,
  • Jacek Czerniawski - Starszy Aspirant z Wydziału Ruchu Drogowego z Powiatowej Komendy Policji W Kutnie.

            Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka. Już od najmłodszych lat dzieci wprowadzane są w świat wartości dotyczących bezpieczeństwa. Edukacja związana z bezpieczeństwem jest fundamentalnym prawem socjalnym dziecka zagwarantowanym przez Konwencję o Prawach Dziecka. Podejmując zadania edukacyjne i profilaktyczne ku bezpieczeństwu dziecka, ważne jest zapoznanie dzieci ze sposobem radzenia sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu, wzbudzenie czujności w celu zapobiegania ewentualnym zagrożeniom. Niezmiernie potrzebne jest także wyposażenie dzieci w wiedzę, umiejętności i nawyki bezpiecznego postępowania w życiu codziennym.

            Kampanię "Bezpieczny Przedszkolak" rozpoczęła Katarzyna Banasiak- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowicach zajęciami edukacyjno-profilaktycznymi pod hasłem "Obcy nie tylko w bajkach". Celem zajęć było  wyposażenie dziecka w umiejętność  chronienia informacji o sobie i swoich bliskich przed postronnymi osobami. Dzieci dowiedziały się jak reagować w sytuacjach zagrożenia, gdzie należy szukać pomocy i do kogo o pomoc się zwrócić.  Celem zajęć  było także uświadomienie dzieciom, że pewne sytuacje, które  z pozoru są niewinne, wymagają od niego stanowczych, asertywnych  zachowań.

            Kolejnym etapem Kampanii "Bezpieczny Przedszkolak" było spotkanie ze Starszym Aspirantem Policji Komendy Powiatowej w Kutnie Jackiem Czerniawskim, pod hasłem "Jestem bezpieczny". Celem spotkania było zapoznanie dzieci  z zasadami uczestnictwa w ruchu drogowym, wyuczenie u nich prawidłowych postaw sprzyjających unikaniu różnego typu zagrożeń w przedszkolu, domu i na świeżym powietrzu. Dzieci dowiedziały się jak właściwie reagować, aby uniknąć pogryzienia przez psa.

             Kampanię zakończył spacer przedszkolaków w kamizelkach odblaskowych ufundowanych przez Gminę Dąbrowice w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki
i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w roku 2017. Podczas spaceru dzieci utrwaliły sobie elementarne zasady uczestnictwa w ruchu drogowym.

            Kampania "Bezpieczny Przedszkolak" przeprowadzona na terenie Gminy Dąbrowice wyposażyła  dzieci w odpowiednią wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, a także prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Dzieci  utrwaliły sobie numery alarmowe, dowiedziały się, jak udzielać pierwszej pomocy, jak unikać sytuacji niebezpiecznych w kontaktach z ludźmi, zwierzętami, roślinami, urządzeniami elektrycznymi, środkami chemicznymi i lekarstwami.

            Dzięki takim przedsięwzięciom wiedza naszych pociech z zakresu ich bezpieczeństwa wzrasta, a my dorośli będziemy pewni, że w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu nasze dzieci zareagują prawidłowo.


 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2018
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny