Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowicach

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) jest krajowym programem operacyjnym współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym


PO PŻ przyczyniać się będzie do ograniczania ubóstwa poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego.


Pomoc w ramach PO PŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie), stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.


Należy mieć jednak na uwadze, że pomoc w ramach nowego programu nie zaspokoi wszystkich potrzeb żywieniowych osób/rodzin kwalifikujących się do tej pomocy, ale chociaż częściowo uzupełni ich niedobory związane z ograniczeniami finansowymi.


Organizacje realizujące proces dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących zobowiązane są prowadzić działania w ramach środków towarzyszących mające na celu w szczególności:

  1. włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych,

  2. pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy rzeczowej),

  3. wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.


Osoby kierowane są do pomocy przez ośrodki pomocy społecznej, a w przypadku osób bezdomnych, mogą być także kierowane bezpośrednio przez organizację partnerską.


W sierpniu 2015 r. Wójt Gminy Dąbrowice Dorota Dąbrowska wraz ze Skarbnikiem Gminy Jolantą Skowrońską podpisały umowę z Organizacją Partnerską o Zasięgu Regionalnym Bank Żywność w Łodzi imienia Marka Edelmana na realizację zadań z zakresu dystrybucji artykułów spożywczych do najbardziej potrzebujących w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Realizowanego w Podprogramie 2015 z którego na terenie Gminy Dąbrowice korzysta 550 osób.

Misją Banku Żywności w Łodzi jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz zmniejszanie obszarów niedożywienia.
Bank żywności realizuje swoją misję poprzez :

  • Wyszukiwanie źródeł żywności produkowanej w nadmiarze
  • Pozyskiwanie żywności, w tym produktów o krótkim terminie przydatności, tzw. artykułów niehandlowych, wadliwie opakowanych, których wartość odżywcza nie budzi zastrzeżeń
  • Magazynowanie otrzymanych produktów i ich racjonalną dystrybucję na rzecz organizacji, nie osób indywidualnych
  • Promowanie postaw przeciwdziałających utylizacji żywności lub jej marnowaniu


Aby skorzystać z pomocy trzeba spełnić określone kryteria dochodowe:

  • 1402 zł dla osób prowadzących samotnie gospodarstwo domowe

  • 1056 zł - na osobę w rodzinie.


Wsparcie w postaci żywności, udzielane jest cyklicznie w formie paczek żywnościowych. Każda z osób otrzymujących paczki żywnościowe w ramach Podprogramu 2018, otrzymuje w nich produkty następującego typu: groszek z marchewką, fasole białą, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, makaron jajeczny, ryż biały, kasze gryczaną, herbatniki maślane, mleko, ser żółty, szynkę drobiową, szynkę wieprzową, pasztet wieprzowy, kabanosy wiprzowe, filet z makreli, cukier, miód, olej i gołąbki w sosie pomidorowym. 

AKTUALNOŚCI:

Podprogram 2017 - efekty

Utworzono dnia 19.07.2018
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowicach z uwagi na zakończenie realizacji Podprogramu 2017 i związaną z tym sprawozdawczość  informuje, że w ramach Podprogramu 2017 r. zakwalifikował 636 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających kryteria...
czytaj dalej na temat: Podprogram 2017 - efekty

PODPROGRAM 2016 – efekty

Utworzono dnia 03.08.2017

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Imieniny